Czekolada może być śmiertelnie niebezpieczna dla psów i kotów. Już 30g gorzkiej czekolady może spowodować śmierć 3 kg szczeniaka. Cała tabliczka czekolady może zabić dorosłego psa.

Cebula jest trucizną dla psa i kota. Substancją trującą są, dwusiarczki, które powstają w przewodzie pokarmowym zwierząt po spożyciu cebuli (surowej, gotowanej bądź smażonej). Objawy zatrucia mogą się pojawić, gdy zwierze zje ilość cebuli większą niż 0,5% masy ciała, np. pies ważący 10 kg -50 g!

Rośliny doniczkowe - wiele roślin doniczkowych jest zagrożeniem dla naszych pupili. Do szczególnie niebezpiecznych należą Dieffenbachia, Gwiazda Betlejemska, Amarylis, Oleander, Aloes, Bluszcz, Dracena, Narcyz. Również niektóre środki ochrony roślin mogą być toksyczne dla psa i kota. Główne objawy zatrucia to przede wszystkim wymioty, ale często substancje wydzielane przez rośliny mogą być neurotoksynami, które wywołują zaburzenia ze strony układu nerwowego.

Kulki naftaliny i inne środki na domowe insekty - naftalina jest szczególnie groźna dla psów. Większość środków na mole zawiera również insektycydy, których substancje czynne mogą powodować uszkodzenie układu nerwowego i nerek.
Rodzynki mogą być w większych ilościach silnie toksyczne dla psów. Dawka toksyczna to 11,5g rodzynek na kilogram masy ciała. Nie została jeszcze zidentyfikowana substancja odpowiedzialna za wywołanie objawów zatrucia. Wiadomo jednak, że działa drażniąco na przewód pokarmowy i jest toksyczna dla nerek.

Paracetamol - środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy powszechnie stosowany przez ludzi jest groźną trucizną dla psa i kota. Może powodować nieodwracalne uszkodzenie nerek! Nigdy bez konsultacji lekarskiej nie podawaj zwierzakowi leków i witamin przeznaczonych dla ludzi.

Nadwaga waszego pupila - przyczynia się do cukrzycy, chorób serca, chorób wątroby, zaburzeń metabolicznych, problemów ze stawami. Pamiętaj tez, ze zwiększa ryzyko zabiegów chirurgicznych.

Ksylitol jest niebezpieczny dla psów, może powodować poważne uszkodzenie wątroby , a nawet śmierć. Ksylitol występuje w wielu produktach spożywczych takich jak gumy do żucia, cukierki, słodziki, pasty do mycia zębów. Do objawów zatrucia należą omdlenia, osłabienie, wymioty, napady drgawek, obniżony poziom cukru. Objawy mogą wystąpić już po 30 min od spożycia tej substancji.


HOME   USŁUGI   LABORATORIUM   GALERIA   LINKI   KONTAKT   CZY WIESZ ŻE...  

Gabinet Weterynaryjny "PUPIL"
ul. Szydłowiecka 20, 26-600 Radom
tel. 048 389 59 65 kom. 0 501 857 564
Gabinet czynny w godzinach: Poniedziałek - Piątek 11-19, Sobota 10-14

Copyright C 2010 www.sitepark.pl