Prawidłowe zdiagnozowanie choroby u zwierzaka zależy od zebrania dokładnego wywiadu, wykonania badania klinicznego oraz dodatkowych badań laboratoryjnych.

Badanie morfologiczne krwi - umożliwia kompleksową ocenę układu krwiotwórczego, diagnostykę niedokrwistości oraz monitorowanie skuteczności leczenia. W gabinecie badanie to wykonywane jest na aparacie HORIBA ABX ABC Vet, dzięki czemu wynik badania jest natychmiastowy. W razie potrzeby wykonywany jest rozmaz i ocena krwi obwodowej. Badanie biochemiczne pozwala na ocenę stanu zdrowia zwierzęcia oraz służy do diagnozowania niewydolności wielu narządów, np. wątroby, nerek, trzustki. Badanie wykonywane jest na aparacie CORMAY PLUS.

Badanie moczu - służy do oceny czynnościowej nerek. Badanie to pozwala określić takie parametry moczu jak, gęstość względna, pH, obecność białka, hemoglobiny, bilirubiny, glukozy itd. Badanie osadu moczu pozwala na bardziej precyzyjną diagnostykę zaburzeń układu moczowego. Określane są w nim:
* Uorganizowane składniki osadu tj. krwinki białe, krwinki czerwone, nabłonki
* Niezorganizowane składniki osadu - kryształy.

Badanie kału - badanie parazytologiczne kału pozwala na wykazanie obecności jaj lub samego pasożyta. Identyfikacja i znajomość biologii pasożyta w połączeniu z objawami klinicznymi umożliwiają odpowiedni dobór leku i przeprowadzenie skutecznego leczenia.

Prawidłowe zdiagnozowanie choroby u zwierzaka zależy od zebrania dokładnego wywiadu, wykonania badania klinicznego oraz dodatkowych badań laboratoryjnych.

Badanie skóry - badanie to rozpoczyna się od dokładnych oględzin skóry i włosa - celem stwierdzenia obecności lub braku łupieżu, krost, kryzek naskórkowych, strupów i nadżerek. W zależności od objawów klinicznych pobiera się próbki i przeprowadza odpowiednie badanie:
* materiału wyczesanego ze skóry - wykazanie obecności odchodów pcheł lub znalezienie pasożytów.
* mikroskopowe włosa (trichogram) - pozwala na określenie w jakiej fazie wzrostu znajduje się włos (anagen, katagen, telogen)
* zeskrobina skórna - diagnostyka świerzbu, nużycy
* badanie cytologiczne skóry
* badanie bakteriologiczne i mykologiczne.

Badanie histopatologiczne - badanie jest wykonywane we współpracy z Katedrą Anatomii Patologicznej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pozwala ono na rozpoznanie zmian patologicznych i właściwe ich leczenie.

HOME   USŁUGI   LABORATORIUM   GALERIA   LINKI   KONTAKT   CZY WIESZ ŻE...  

Gabinet Weterynaryjny "PUPIL"
ul. Szydłowiecka 20, 26-600 Radom
tel. 048 389 59 65 kom. 0 501 857 564
Gabinet czynny w godzinach: Poniedziałek - Piątek 11-19, Sobota 10-14

Copyright C 2010 www.sitepark.pl